Козацький гетьман Іван Мазепа був історичною постаттю, яка викликала багато емоцій і сеперечностей. Його бачили як романтичного героя, але зображували його також як зрадника… Московського царства.
Державний діяч європейського масштабу, талановитий політик, меценат, освічена людина, людина з трагічною долею і складним характером – таким він увійшов до культурно-естетичного канону.
Революція Гідності, яка відбулася в Україні в 2013-2014 роках, була поворотним моментом в історії країни. Вона стала символом боротьби українського народу за свободу, демократію та європейське майбутнє.
Wojna w Ukrainie to punkt zwrotny w historii rosyjskiej kultury. Zmusza nas do ponownego przemyślenia sposobu, w jaki postrzegamy tę kulturę. Nie możemy już ignorować jej imperialistycznego charakteru i związków z przemocą. Musimy zacząć postrzegać rosyjską kulturę jako złożoną i kontrowersyjną, która zawiera zarówno elementy piękne, jak i przerażające.
Ziemia Obiecana Zjeść holenderskiego śledzia i napić się belgijskiego piwa, smakować miejscowe truskawki, popijając rumuńskim winem „Murfatlar”, opalać i kąpać się w grudniu w ciepłym morzu, a już za kilka dni chować się w hotelu od ulewnych deszczy i padającego śniegu – to wszystko można w Izraelu-Palestynie. Tutaj kosmopolityzm i ateizm organicznie łączą się z ortodoksalną tradycją i skrajnym islamizmem, a starożytna historia, owiana w biblijne i nie tylko legendy współbrzmi z współczesnością. Tutaj wszystko koszerne jest halalne, a stara Jafa jest wtopiona w konstruktywistyczny Tel-Aviv. To tutaj w soboty windy jeżdżą bez przycisków, a na każdym rogu stoi kilka policjantów, strzegących status quo „nowego porządku”. Tutaj mało kto obchodzi Sylwestra, bo z rana muszą iść do pracy, i lata liczą inaczej... jednym słowem Ziemia Obiecana!