Козацький гетьман Іван Мазепа був історичною постаттю, яка викликала багато емоцій і сеперечностей. Його бачили як романтичного героя, але зображували його також як зрадника… Московського царства.
Державний діяч європейського масштабу, талановитий політик, меценат, освічена людина, людина з трагічною долею і складним характером – таким він увійшов до культурно-естетичного канону.
Революція Гідності, яка відбулася в Україні в 2013-2014 роках, була поворотним моментом в історії країни. Вона стала символом боротьби українського народу за свободу, демократію та європейське майбутнє.
Wojna w Ukrainie to punkt zwrotny w historii rosyjskiej kultury. Zmusza nas do ponownego przemyślenia sposobu, w jaki postrzegamy tę kulturę. Nie możemy już ignorować jej imperialistycznego charakteru i związków z przemocą. Musimy zacząć postrzegać rosyjską kulturę jako złożoną i kontrowersyjną, która zawiera zarówno elementy piękne, jak i przerażające.
Po raz kolejny Najwyższa Rada Ukrainy, zdominowana przez frakcję Partii Regionów pokazała, że najwyższy organ ustawodawczy krainy jest niczym innym, tylko sytuacyjnym zbiegowiskiem idiotów. Spragnieni „chleba powszechnego”, za kilka minut przed przerwą obiadową deputowani wariaci, wzorując się na wschodniego sąsiada, Rosję, odwołali przejście na czas zimowy!
Jest to wspaniała ilustracja skomplikowanej drogi matki Ukrainy, z Janukowyczem na czele, do wspólnoty europejskiej. Jak w tej piosenki żydowskiej: „krok do przodu, dwa do tyłu”.
Więc w listopadzie pomiędzy Kijowem a Warszawą różnica będzie stanowiła 2 godziny...Chcę poprzeć kibiców kijowskiej drużyny piłkarskiej Dinamo, którzy jeszcze w sierpniu w trakcie meczu skandowali: „Dziękujemy mieszkańcom Donbasu za prezydenta p-e-d-e-r-a-s-t-ę” (tłumaczenie z rosyjskiego)!!!