Наставниця

19.02.2024 «Картки! Усі розумні думки, цитати зі статей й монографій ретельно записуй на картках. Переглядай, перечитуй і аналізуй. А потім намагайся укласти їх так, щоб думки розумних людей підтверджували твою концепцію» - саме так майже тридцять років тому Вікторія Анатоліївна Зарва вчила мене опрацьовувати матеріали для написання дипломної роботи – порівняння особливостей літературного процесу в українському та польському модерністському середовищі багатонаціонального Львова. Тепер моя перша наставниця у Німеччині, я в Польщі, а ці картки й досі зберігаються десь у шухлядах в окупованому Бердянську, в охопленій війною Україні.

Постколоніальні деконструкції

19.02.2024 Постколоніалізм є ключовою методологією в гуманітарних дослідженнях, оскільки він має важливі когнітивні, естетичні та прагматичні наслідки. Постколоніальний підхід дозволяє глибше зрозуміти сучасний світ, розкриваючи механізми влади та пригнічення, що походять з епохи колоніалізму та імперіалізму / неоімперіалізму, ставить питання про справедливість і рівність у контексті історичного процесу та сучасної нерівності, а також надає засоби боротися з дискримінацією та виключенням, що сприяє формуванню більш справедливого суспільства.

Maurice Barrès: „naród tytułowy” – pojęcie nieznane w Polsce

28.11.2023 Maurice Barrès, francuski pisarz i polityk, był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli francuskiego nacjonalizmu na przełomie XIX i XX wieku. W swoich pracach często odwoływał się do pojęcia narodu tytułowego.
Barrès uważał, że naród tytułowy to naród, który jest dominujący w państwie, w którym żyje. Naród ten ma swoją własną kulturę, tradycje i język, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Naród tytułowy ma również prawo do samostanowienia i do obrony swojej tożsamości.

Від Майдану до перемоги над псевдоімперією рашистів

21.11.2023

Революція Гідності, яка відбулася в Україні в 2013-2014 роках, була поворотним моментом в історії країни. Вона стала символом боротьби українського народу за свободу, демократію та європейське майбутнє.

Rosyjska kultura: unieważnienie, unicestwienie czy rewizja?

12.11.2023

Wojna w Ukrainie to punkt zwrotny w historii rosyjskiej kultury. Zmusza nas do ponownego przemyślenia sposobu, w jaki postrzegamy tę kulturę. Nie możemy już ignorować jej imperialistycznego charakteru i związków z przemocą. Musimy zacząć postrzegać rosyjską kulturę jako złożoną i kontrowersyjną, która zawiera zarówno elementy piękne, jak i przerażające.

W rocznicę wybuchu wojny

03.03.2023 W dniu 27 lutego Zarząd Wydziału I Towarzystwa Naukowego Warszawskiego zorganizowało spotkanie naukowe, na którym prof. dr. hab. Lech Suchomłynow z Instytutu Slawistyki PAN przedstawił referat „Wojna rosyjsko-ukraińska: rozwód cywilizacji? (relacje Polaków z okupowanego miasta)”.
Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis
02.04.2019

https://studium.uw.edu.pl/event/prezentacja-ksiazki-swiadectwo-zanikajacego-dziedzictwa

Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

Działalność na rzecz upowszechnienia i popularyzacji polskiego dziedzictwa kulturowego i dorobek naukowy profesora Lecha Aleksego Suchomłynowa są ważnym składnikiem w kształtowaniu i realizacji polityki państwa polskiego wobec Polonii i Polaków za granicą.

Prof. dr hab. Lech Aleksy Suchomłynow podjął się zbadania bardzo ważnego i ciągle jeszcze słabo opracowanego tematu wpływu doświadczeń pograniczności i wielokulturowości w literaturze polskiej XX wieku. Wychodząc od fenomenu polsko-ukraińskiego pogranicza kulturowego prof. Suchomłynow wykazuje rozmiary i wagę tego zjawiska, a także jego wpływ na literaturę pisaną w obu językach: polskim i ukraińskim. Profesor Lech Aleksy Suchomłynow jest autorem 130 publikacji naukowych, w tym 6 monografii o kulturze Polaków na Ukrainie wschodniej i polskiej literaturze kresowej, i ponad 200 – publicystycznych.

Działalność upowszechniająca polskie dziedzictwo kulturowe za granicą profesor Heleny Krasowskiej jest nie do przecenienia. Wartość jej dokonań polega na tym, że zajmuje się tematyką mało znaną w Polsce, prowadzi prace eksploracyjne wśród Polaków w Donbasie oraz na Bukowinie Karpackiej. Na temat niematerialnego dziedzictwa narodowego poza granicami kraju wydała 10 książek oraz ok. 110 artykułów. Na uwagę zasługuje wykorzystanie przez autorkę oryginalnego materiału źródłowego dokumentów archiwalnych, wywiadów i ankiet zgromadzonych w czasie samodzielnie prowadzonych badań terenowych. Monografie H. Krasowskiej wnoszą nową niezaprzeczalną wartość do polskiej, ale też światowej nauki. Wnioski, do których prowadzi autorka, zdecydowanie odbiegają od konstatacji obecnych w pracach naukowych. Jej działalność polega na dokumentowaniu i ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego poprzez: działalność naukową na rzecz krzewienia polskich tradycji i kultury.

Eduard Jakimowicz